Členové KCHMPP mohou využít slev na genetické testy u společnosti Genomia Plzeň a také na BAER testy, RTG DKK, DLK v ABClinic Brno.
prcd-PRA (Progresivní retinální atrofie)
Progresivní retinální atrofie označovaná jako prcd-PRA je jednou z mnoha forem defektů sítnice.
Při prcd-PRA nejprve odumírají tyčinky. Prvními příznaky onemocnění, proto bývá šeroslepost. Zhoršení zraku psa za šera bývá první symptom, kterého si chovatelé obvykle povšimnou. Pes se obtížně orientuje, vráží do překážek, má rozšířenou zornici i při přímém dopadu světla do oka (při fotografování psovi výrazně svítí oči), zhoršuje se periferní vidění. Později začnou degenerovat na sítnici také čípky. Poslední fází onemocnění je šedý zákal čočky a úplná ztráta zraku. Porucha vzniká až po normálním vyvinutí fotoreceptorů. Degenerace neprobíhá stejně na celé sítnici. Spodní část sítnice je postižena dříve a mnohem intenzivněji, ačkoli to při vyšetření oftalmoskopem není zřejmé.
PLL
Čočka je v oku fixována vlákny závěsného aparátu, při jejich poškození (subluxaci = částečné poškození, luxaci = úplné poškození) dochází k částečnému nebo úplnému oddělení čočky od nosného vazu čočky z mělké jamky pro čočku v přední straně sklivce ( fossa hyaloidea) a posunutí (dislokaci) do přední komory nebo zadní sklivcové dutiny. Dislokace čočky může nastat i následkem úrazu.
Vrozená hluchota a BAER test
Postižení zvířat vrozenou hluchotou bylo dokumentováno již v minulém století (Rawitz 1886 u plemene dalmatin). Hluchota je vázána u zvířat s bílou srstí na absenci nebo nedostatek melanocytů, jež jsou potřebné pro normální vývoj vnitřního ucha. Tato hluchota je neléčitelná, je však možno ji regulovat a snížit její výskyt kontrolovaným chovem.Klininické projevy hluchoty jsou závislé na tom, jedná-li se o postižení jednostranné či oboustranné. U oboustranně (bilaterálně) hluchých jedinců můžeme pozorovat potíže s orientací, lekavost mnohdy doprovázenou nervozitou až agresivitou. Tyto deficity však ve většině případů zůstávají maskovány, pokud jsou štěňata držena pohromadě a jedinci hluší tak "kopírují" chování jedinců slyšících.
DKK (Dysplazie kyčelního kloubu)
SA (Spondyloza)
DISH (difúzní idiopatická kostní hyperostóza)
česky difúzní idiopatická kostní hyperostóza, známá a často nazývaná také jako ‘‘bambusová páteř‘‘ je nezánětlivé systémové onemocnění páteře a periferní kostry psů. Toto nezánětlivé onemocnění postihující hlavně přední podélné vazy obratlů páteře způsobuje tvorbu a kalcifikaci páteřních obratlů, chrupavek, vazů a šlach. Tato kalcifikace má stejnou hustotu jako je hustota obratlů. DISH velmi zřídka ovlivněje meziobratlové ploténky a prostor mezi nimi, které jsou častěji zasažené spondylózou (která také velmi často ovlivňuje obratleL7-S1, zatímco DISH se v této oblasti vyskytuje jen zřídka). Postihuje především bederní oblast páteře, ale může se objevit i na jiných místech. Kalcifikace vznikají od středu obratů, zřídkakdy na začátku. V pokročilém stavu vytváří mezi obratly ‘‘most‘‘.
NCL - Neuronální ceroidní lipofuscinóza
Pro neuronální ceroidní lipofusinózy je charakteristické shromažďování lipopigmentů (ceroidu a lipofuscinu) v lysozomech. Klinické projevy mohou být pozorovány poměrně brzy kolem 15 měsíce věku psa. Počátek a klinický průběh choroby jsou značně proměnlivé a individuální. Míra neurodegenerace se s věkem zvyšuje, u všech postižených jedinců se vyvinou psychické abnormality a ataxie. Lze pozorovat např. zvýšený neklid, agresi, halucinace, hyperaktivitu, epileptické záchvaty. Doprovodným příznakem bývá poškození sítnice ukládáním lipopigmentů. Většina postižených jedinců ztratí schopnost běžné svalové koordinace při tréninku, chůzi a krmení. Postižená zvířata border kolií se zřídkakdy dožijí více než 28 měsíců věku (Studdert et al. 1991).