JAK ÚSPĚŠNĚ ABSOLVOVAT BONITACI
Co to bonitace je?
Je to exteriérové a povahové hodnoceni jedince s PP, s případným upotřebením v chovu. Bonitaci může ACD absolvovat od 15 měsíců věku. Provádí se jednou za život psa. V ojedinělých a závažných případech může dojít k rebonitaci. Do chovu se pes zařazuje po splnění podmínek požadovaných klubem KCHMPP, který plemeno zastřešuje, nejdříve však v 18 měsících věku.
Jak se přihlásit.
Vyberte si termín bonitace, který Vám bude nejlépe vyhovovat, pokud jste členem klubu zaplatíte poplatek a poradci chovu pošlete přihlášku, kopii PP, zdravotních vyšetření, posudek z výstavy a můžete vyrazit. Pokud členem klubu nejste, a nechcete být, musíte mít s klubem uzavřenou, smlouvu o poskytnutí chovatelské servisu. Tato smlouva musí být notářsky ověřená. Povinná vyšetření jsou DKK (dysplazie kyčelního kloubu) (max. stupně C), genetický test PRA-prcd (progresivní retinální atrofie) a BAER (test sluchu) s výsledkem oboustranně slyšící. Z nepovinných, ale doporučovaných a v současnosti se bez nic takřka neobejdete je to DLK (dysplazie loketního kloubu), rentgen páteře a genetické testy PLL (primární luxace čočky), NCL (neuronální ceroidní lipofusinóza), doporučené oftalmologické vyšetření DOV (dědičné oční vady). Výstavní posudek musí být z výstavy pořádané klubem v jakékoli třídě, kromě dorostu s hodnocením výborný nebo velmi dobrý. Výstavu můžete absolvovat před přihlášením na bonitaci i v den bonitace.
Jak to při bonitaci probíhá?
Aby jste mohli úspěšně bonitaci absolvovat, je nutné naučit psa alespoň základním věcem. Naučte ho tomu, že s ním bude cizí osoba manipulovat. Pes by se měl nechat prohlédnout, prohmatat, změřit, ukázat zuby (i ty vzadu, ne jen skus) a psi samci zkontrolovat varlata. Po příchodu do kruhu předložíte originál PP a výsledky zaslaných vyšetření. Poté se zkontroluje zda psovi souhlasí číslo čipu s číslem uvedeným v rodokmenu, nebo tetování pokud je pes tetován (což už je spíše jen u starších jedinců). Pokud se nenajde čip nebo je tetování nečitelné budete z bonitace vyloučeni, protože nelze ověřit identitu psa. Proto není od věci zkontrolovat funkčnost čipu (například u veterináře, pokud nemáte čtečku doma), popřípadě čitelnost tetování. Potom nastává samotné posouzení psa. Rozhodčí posuzuje psa v postoji i v pohybu (jako na výstavě). Pes se posuzuje jako celek i jeho jednotlivé části. Je kontrolován skus a chrup (počet zubů), nasazení uší, barva oka, pigment, trup, končetiny, ocas, postoj, pohyb, atd. Nedílnou součástí je i měření výšky. To bývá spolu se zuby největší problém a proto je dobré na tyto úkony psa navykat. Zároveň během celé bonitace si rozhodčí všímá i povahy psa. Pes agresivní a ten, kterého není z nějakého důvodu možné posoudit, by měl být z bonitace vyloučen. Po posouzení a zaznamenání všech údajů majitel obdrží Bonitační kartu. Po úspěšné bonitaci a splnění všech podmínek k uchovnění zašle poradce chovu průkaz původu psa k přeregistraci na plemennou knihu ČMKU (u psa povinná ihned po úspěšné bonitaci, chovnou fenu je možné přeregistrovat až při prvním vrhu) odkud vám přijde na dobírku průkaz původu s potvrzením přeregistace mezi chovné jedince, které opravňuje po dosažení věkové hranice 18 měsíců k chovnému využití.
Hodně štěstí!