JAK ÚSPĚŠNĚ ABSOLVOVAT BONITACI
Co to bonitace je?
Je to exteriérové a povahové hodnoceni jedince s PP, s případným upotřebením v chovu. Bonitaci může ACD absolvovat od 15 měsíců věku. Provádí se jednou za život psa. V ojedinělých a závažných případech může dojít k rebonitaci. Do chovu se pes zařazuje po splnění podmínek požadovaných klubem KCHMPP, který plemeno zastřešuje, nejdříve však v 18 měsících věku.
Jak se přihlásit.
Vyberte si termín bonitace, který Vám bude nejlépe vyhovovat, pokud jste členem klubu zaplatíte poplatek a poradci chovu pošlete přihlášku, kopii PP, zdravotních vyšetření, posudek z výstavy a můžete vyrazit. Pokud členem klubu nejste, a nechcete být, musíte mít s klubem uzavřenou, smlouvu o poskytnutí chovatelské servisu. Tato smlouva musí být notářsky ověřená. Povinná vyšetření jsou DKK (dysplazie kyčelního kloubu) (max. stupně C), genetický test PRA-prcd (progresivní retinální atrofie) a BAER (test sluchu) s výsledkem oboustranně slyšící. Z nepovinných, ale doporučovaných...
STRUČNÝ NÁVOD K FORMÁLNÍMU ZPRACOVÁNÍ VRHU
O krycí list žádá vždy majitel chovatelské stanice. Pokud majitel chovatelské stanice není majitelem feny, je třeba doložit k žádosti o krycí list smlouvu o zapůjčení feny do této chovatelské stanice (smlouva se vyhotovuje 4x).
1. Matka vrhu – fena musí být CHOVNÁ (přeregistrace průkazu původu je možná hned po bonitaci nebo společně s vyřízením vrhu).
2. Chovatel požádá poradce chovu o vydání krycího listu (písemně nebo elektronicky – počítat s tím, že poradce chovu má na vydání krycího listu 14 dní). Krycí list si vytiskne na http://administrativa.kchmpp.cz nebo v případě nemožnosti tisku mu bude zaslán poradcem chovu poštou.
3. Chovatel se dohodne na spojení dvou daných jedinců s majitelem chovného psa. Majitel krycího psa si ověří, zda je jeho pes přeregistrován na Plemenné knize ČMKU. Pokud ne, nechá provést přeregistraci ...
JAK MÍT PERFEKTNÍ LETÁČEK
Součástí dobré prezentace chovného psa, plánovaného vrhu, chovatelské stanice, výstavních i sportovních úspěchů se stala i prezentace pomocí letáčku. Aby byl perfektní, je třeba pamatovat na pár důležitých věcí. Pokud si nejste jistí, zda takovou práci zvládnete, je třeba najít grafika, který je schopný porozumět tomu, co chcete a vytvořit perfektní reklamní materiál, který na první pohled zaujme. Jen samotná grafika a pěkná fotka ovšem nestačí. Neméně důležitá je i textová část. Rozhodnete-li se pro text v angličtině, myslete na to, že grafik, i když se zabývá tvorbou pro chovatele není povinen kontrolovat, zda nemáte v textu chybu. To není konec konců jeho práce ani v češtině. Pokud se zaměříme na prezentaci chovných jedinců, rodičů plánovaného vrhu, je dobré myslet na pár základních pravidel. Pokud chcete mít u jména nějaký titul a zároveň upozornit i na nějaký ten sportovní úspěch, tak výstavní úspěchy se píší před jméno a sportovní úspěchy za. Titul Multi Champion neexistuje ani v ČR, ani v žádném jiném státě, kde se vystavuje pod FCI. Je to vymyšlený titul vystavovatelů, kterým dřívější známý titul Interchampion (nynější C.I.B.) nestačil. Mnohanásobný šampion se správně píše multiple Champion. Protože chovatele také zajímá kolik je psu let a kdo jsou jeho rodiče, můžete prostě vypsat jen datum narození (date of birth, nebo born, DOB) a jméno otce a matky. Pokud chcete zdůraznit, kdo je otec a kdo matka, tak pamatujte. Nejčastěji se označují jako sire (otec) a dam (matka) nebo father a mother. Nepište kombinaci sire a mother, nebo father a dam. Nedělá se to. Pokud nepoužijete slovíčka sire-dam, otec se zpravidla píše jako první, matka druhá (Atom První - Brita Druhá).